چگونه یک معلم خوب موسیقی پیدا کنیم؟

معلم خوب موسیقی !
آموزش موسیقی در ایران بدلایل بسیار از جایگاه مناسبی برخوردار نیست . در یادداشت بعدی سعی خواهد شد به برخی از مهمترین این دلایل بپردازیم اما در این یادداشت درباره مشخصه های یک معلم خوب موسیقی سخن خواهیم گفت .
معلمی و یا آموزش را دو رکن اصلی تشکیل می دهند اول دانایی و دوم مهربانی .
نبود هر کدام از این دو رکن اصلی و کلیدی در واقع خوب بودن معلم را زیر سئوال خواهد برد .
برای مثال نمیتوان معلمی را فرض کرد که علم و آگاهی نسبت به آنچه بیاموزد نداشته باشد و از آن روی دائم عصبی و با پرخاش با هنرجو برخورد کند .

درباره علم و آگاهی اما باید توضیح بیشتری داده شود . علم و آگاهی یک مقوله نسبی است چرا که هر انسانی می تواند صاحب علم باشد اما مقدار آن در هر زمان متفاوت است از سوی دیگر تجربه موضوع بی نهایت پر اهمیتی است که درجه اهمیت آن کمتر از دانش نیست ، نکته دیگر آنکه تدریس معلم می بایست برای هر هنرجو ، تفاوت داشته باشد پس چگونه میتوان به علم و آگاهی یک معلم پی برد ؟

سن و سال معلم

بسیاری بر این عقیده اند که اگر سن و سال یک معلم جوان تر باشد با نشاط تر است و یک معلم سالخورده کم توان تر برای تدریس است.
واقعیت آن است که یک استاد باتجربه هر روز با برنامه دقیق تری و آینده نگری بیشتری برای هنرجویان از خواب برمی خیزد تجربه در کنار دانش او می توان خلا بشاش بودن را بسیار بسیار پر کند در مجموعه بخش های آموزش تجربه آنقدر حائز اهمیت است که معلمان با تجربه چون جواهری در دنیای آموزش رشته های گوناگون می درخشند بسیاری از معلمان جوان در ابتدای امر فکر می کنند با تجربه کردن راههای جدید تر می توانند در موسیقی تحولی بیابند اما زود متوجه می شوند راه اساتید پیشکسوتشان تنها با تغییرات جزئی قابل ادامه و پر بارتر خواهد بود .

نوازنده برجسته

در ایران برخلاف کشورهای پیشرفته در امر موسیقی، بسیاری از نوازندگان درجه یک به تدریس می پردازند این بدلیل مشکلات اقتصادی هنرمندان در ایران است اما ایا هر نوازنده خوب می تواند مدرس خوبی باشد ؟ مسلما خیر . معلم خوب کسی است که دانش آموزشی (نه صرفا دانش نوازندگی ) کافی برای رشد و پیشرفت علمی را در نوازنده فراهم کند و با دانش نوازندگی و آموزشی درست خود ، راه درست نوازندگی را به هنرجو بیاموزد .
این نکته را هم نباید از یاد برد که نوازندگان بزرگ بسیاری هستند که در زمینه تدریس به معنی واقعی کلمه معلمان بزرگی هستند .

حق التدریس معلم 

در تصور عوامانه ما جا افتاده است که" هر چه پول بدهی آش میخوری !" اما ایا واقعا اینگونه است ؟
ما به شخصه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه های موسیقی را میشناسم که در رشته نوازندگی خود سر آمد هستند و معلمان خوبی هم هستند اما شهریه بالایی ندارند و یا حتی اساتید بسیار برجسته ای که اصلا آنقدر گران نیستند هر چند مردم ما متاسفانه با اینگونه اساتید انقدر که شان و منزلتشان است بخاطر همان دریافت کم شهریه برخورد درستی ندارند ولی اینان عاشقانه و برای پیشرفت و اعتلای موسیقی با دل و جان فعالیت میکنند . حتما درباره اساتیدی که رقم تدریس شان غیر منطقی بالا و زیاد است کمی درنگ کنید .

رشد و پیشرفت در طول یک دوره درسی ( ترم )

یکی از ملاک های مهم برای ارزیابی معلم ها مقدار پیشرفت نوازندگی در طول یک ترم است البته باید چند نکته را در نظر داشت اول انکه مقدار تمرین هنرجو به مقدار تعیین شده معلم باشد دوم آنکه هر هنرجو به اندازه خودش دارای توانایی و استعداد است .
ضمنا فریب تبلیغات دنیای مجازی در باب شاگردانی که در چند جلسه به درجات عالی رسیده اند را نخورید !

چگونه یک معلم خوب موسیقی پیدا کنیم ؟

با شرح تفصیلی بالا وقتی فکر می کنیم که فردی هستیم که هیچ شناختی از معلم ها و موسیقی نداریم کار سخت می شود .

پیش از چرداختن به قدم های یافتن یک معلم خوب اول از سبکی که میخواهید اموزش ببینید اطمینان حاصل کنید . شما میتوانید در فضای مجازی فیلم ها و موسیقی های سبک مورد نظر روی ساز خود را ببینید باز برای آنکه بدانید روی هر ساز چه سبکهایی اجرا میشود در اینترنت تحقیق کنید .

چند قدم برای یافتن معلم خوب

قدم اول : اموزشگاههای اطراف خود را بیابید و همچنین فرهنگسراها و مراکز دولتی ( دقت داشته باشید با انکه فرهنگسراها و مراکز دولتی شهریه کمی دارند ولی در میان اساتیدشان ، اساتید بنام و صاحب سبک قوی بسیاری وجود دارد )
قدم دوم : سعی کنید حضوری به همراه هنرجو ، معلم را از نزدیک ببینید ، رفتار و منش و اخلاق او را بسنجید و از او اجازه بگیرید سر کلاسش چند دقیقه حضور داشته باشید و نوع برخورد او با هنرجو و شیوه تدریس اش را ببینید .
قدم سوم : از هنرجویان دیگر و والدین انها پرس و جو کنید . مقدار شلوغی کلاس معلم را بپرسید که غیر منطقی شلوغ یا خلوت نباشد . شلوغی زیاد موجب خستگی معلم است.
قدم چهارم : در صورت اطمینان از معلم ، اسم معلم را در اینترنت جستجو کنید .
نکته مهم : تعاریف مسئولان اموزشگاهها و مراکز را در نظر نگیرید .هیچکسی نمی گوید ماست من ترش است !
اینها هر یک روشهایی است که شما میتوانید برای یافتن یک معلم خوب موسیقی در نظر بگیرید .
امید آنکه این یادداشت نوری باشد برای شما در راه یافتن یک معلم خوب ...

این مطلب توسط واحد تحقیق و پژوهش سایت ساز مارکت گردآوری و تنظیم شده است، بنابراین کپی برداری از آن بدون کسب مجوز و دادن لینک فالو به همین صفحه تخلف می باشد و پیگرد قانونی خواهد داشت

نظرات کاربران
  • فرشاد نوری 09:26 - 1397/12/15
    پاسخ
    یکی از مراکز خوب در زمینه آموزش موسیقی فرهنگ سرای ارسباران واقع منطقه 3 در خیابان جلفا می باشد
    و یکی از اساتید بنام در خصوص آکوزش گیتار فلامنکو استاد فرشاد عابدینی سپهر می باشد. که بنده به علامقه مندان به این سبک معرفی می کنم