مقاله ای تحلیلی درباره خرید ساز گیتار برای هنرجویان مبتدی ( مقایسه برندهای یاماها c40 , c70 , c80 )

مقاله ای تحلیلی درباره خرید ساز گیتار برای هنرجویان مبتدی ( مقایسه برندهای یاماها c40 , c70 , c80 )

شروع و یادگیری نوازندگی در هر ساز مسلما نیازمند تهیه ساز مربوط به آن رشته نوازندگی است. نوازندگی گیتار یکی از پر مخاطب ترین در رشته های نوازندگی است داشتن یک ساز خوب و تهیه آن در امر آموزش و یادگیری صحیح نوازندگی و شنیدن اصوات درست و همچنین ایجاد انگیزه بیشتر در ترغیب و تشویق هنرجو برای تمرین های بیشتر بر روی ساز می شود . بنابراین تهیه ساز مناسب بسیار در شروع کار حائز اهمیت است .
مسلما بودجه شما برای انتخاب ساز بسیار مهم است و از میان برندها شما میتوانید برندهای بهتری را برای خرید انتخاب کنید اما نکته بسیار بسیار مهم آن است که بسیار احتمال دارد شما و یا فردی که برای او ساز را تهیه می کنید بعد از مدتی از ساز مورد انتخابی خود دلسرد شود و بخواهد ساز دیگری را برای نوازندگی انتخاب کند این مسئله در هنرجویان بسیار دیده می شود . بنابراین بهتر است در صورت امکان سازی را برای خرید انتخاب نمایید که بودجه ی کمی را به خود اختصاص دهد و البته نه بیش از اندازه ارزان باشد که کیفیت نامتعارفی در ساخت و صدا داشته باشد و نه انقدر گران باشد که دیگر فروش آن امری سخت و با کم شدن بسیاری از ارزش سرمایه شما باشد .
برای ساز گیتار برندهای مختلفی برای خرید با قیمت مناسب و کیفیتی ایده ال نسبت به قیمت وجود دارد از آن جمله شناخته شده ترین آنها گیتار شرکت یاماها می باشد که لیسانس ساخت آن متعلق به کشور ژاپن است اما مدتهاست که در کشور چین و اندونزی ساخته می شود .
برند یاماها در سطح مبتدی سه گیتار سی چهل ، سی هفتاد ، سی هشتاد( c40, c70 , c80) را در سه قیمت نسبتا نزدیک به هم عرضه کرده است.

همچنین این برند در مدل های  c  ، دارای گیتار سه چهارم نیز می باشد که برای سنین پایین تر طراحی گشته است ( سنین بین 6 تا 11 سال که بستگی به جثه و قامت هنرجویان در این سنین دارد )  در میان برندهای متفرقه در این نوع ( سه چهارم ) متاسفانه سازهای ضعیف با اکشن بالا دیده میشود که به هیچ وجه برای مبتدی در سنین پایین مناسب نیست و همچنین اصولا در برندهای متفرقه در ساز سه چهارم اگر اکشنی پایین دارند صدای نتها روی دسته گیتار به شدت بد و پر از گز می باشد ( رجوع کنید به نکته های پایانی مقاله ) برند یاماها در نوع سه چهارم یکی از معتبرترین و خوش صداترین این نوع ساز است و بدلیل آنکه هنرجویان در سنین پایین بسیار مهم است که چه سازی را انتخاب کنند این برند با آنکه ظاهرا قیمت بالایی دارند اما بسیار مورد تایید است .

 حتما اولین سئوال برای شما این است که فرق این سه گیتار سی چهل ، سی هفتاد ، سی هشتاد( c40, c70 , c80) در قیمتشان برای چیست و چقدر با هم فرق ساختاری با هم دارند و کدام گیتار بهتری است ؟
اجازه دهید ابتدا به یک سئوال مهم تر بپردازیم :

ساز( گیتار ) خوب چه سازی است ؟ ساز و در اینجا گیتار خوب سازی است که از نظر فنی و صوتی با قیمت پرداختی خود تناسب داشته است در واقع این یک خرید خوب است .

نکته مهم دوم : در سازهای غربی به دلیل قیمت ارز در ایران فرق بسیار زیادی با چند صد هزار تومان در ساز حاصل نمی شود ، نه آنکه فرقی وجود نداشته باشد اما آنقدر نمیتوان حائز اهمیت باشد . در واقع تغییر های اساسی در ساز در چوب به کار رفته و نقشه ی مورد استفاده در ساخت درونی ساز است و این دو مورد اگر فرق اساسی داشته باشند قیمتی بسیار متفاوت از یکدیگر خواهند داشت .
در میان سه مدل یاماها که خدمتتان عرض شد سی چهل C40 پایین ترین سطح قیمت رادارد و از کیفی صدا دهی و فنی نسبت به قیمتی که دارد بسیار مناسب است . این مدل همچنین دارای یک نوع با رنگ مشکی است اصولا گیتارهای رنگ شده در میان سازها به مرور زمان زودتر از کیفیت صدایی می افتند اما در برند یاماها به دلیل اعتبار آن و دقت در ساخت و نوع رنگ این اتفاق دیرتر از گیتارهای بخصوص متفرقه خواهد افتاد اما رنگ روی ساز از نظر حرفه ای قابل قبول نیست .

در مدل سی هفتاد C70 با تغییر جزنی در چوب بدنه و ماشین هد (جایی که سیم ها به گوشی متصل می شوند ) دسته گیتار ( فینگر بورد ) صدایی بلند تر و قوی تر ایجاد شده است و همچنین تغییر ماشین هد کوک را بیشتر حفظ میکند ( نه آنقدر که تغییری بسیاری اساسی باشد چون ساز گیتار سازی است که دائما کوک آن خارج میشود )
در مدل سی هشتاد C80 هم با تغییرات جزئی صدایی بهتر تولید شده است .

چند نکته مهم پایانی : برای شما که شاید ساز را نشناسید و خرید انجام میدهید نکاتی وجود دارد که باید به آن حتما دقت کرد :

  • اول : ساز گیتار با چسباندن سیم به دسته گیتار صدا را تولید میکند حتما موقع خرید باید دقت داشت که هنگامی که سیم را به دسته گیتار ( فینگر بورد ) فشار می دهید و با نیروی مناسب می چسبانید صدای بدی از ساز تولید نشود ( در اصطلاح گز نکند ) این موضوع در تمام دسته گیتار باید آزموده شود .
  • دوم : فاصله سیم نسبت به دسته گیتار نباید زیاد باشد این فاصله را در اصطلاح اکشن ساز میگویند اگر این فاصله زیاد باشد گرفتن باره ها در درسهای جلوتر برای شما بسیار عذاب اور خواهد بود .
  • سوم : اگر از مسائل فوق سررشته ای ندارید حتما میتوانید از فروشنده تقاضا کنید که ساز را به معلم یا فرد باصلاحیتی که میشناسید نشان خواهید داد و در صورت اشکال فروشنده را مکلف به تعویض کنید . به این قرار شرط تعویض می گویند که همگی فروشندگان اصولا با آن موافقت میکنند .

این مطلب توسط واحد تحقیق و پژوهش سایت ساز مارکت گردآوری و تنظیم شده است، بنابراین کپی برداری از آن بدون کسب مجوز و دادن لینک فالو به همین صفحه تخلف می باشد و پیگرد قانونی خواهد داشت

نظرات کاربران